Salıpazarı Haberleri Guncel Haberin Yeni adresi..
Ana sayfa Belediye Bilişim Dünya Eğitim Ekonomi Genel Gündem Resim Sağlık Siyaset Spor Video Yazarlar
seboo11
Bereket Mahallesi Ada mevkiinde bulunan ve yapımı 30 Mart Mahalli İdareler seçimleri sonrasına bırakılan Ada...
27/08/14 - 6:34 Yorum sayisi 0(0)
yaaaaaa
Akşam saatlerinde başlayan sağanak yağmur Salıpazarı’nda etkili oldu.İlçede iki yıl önce yaşanan sel felaketi büyük...
27/08/14 - 6:26 Yorum sayisi 0(0)
ecel
Salıpazarı ilçesi Muslubey mahallesinde bir kişi çıktığı elektrik direğinden düşerek hayatını kaybetti. Salıpazarı ilçesi Muslubey...
27/08/14 - 6:22 Yorum sayisi 0(0)
Ev Hanımlarına Mikro Kredi Dağıtılıyor
Kategori: Belediye, Gündem, ManşetEklenme Tarihi: Mar 15th, 2012Ekleyen:

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Salıpazarı’nda bir şube açtı. Dünya da yoksullukla mücadelede Nobel ödülü almış bir mikro kredi projesi ile adından söz ettiren vakıf İş Adamı Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk’ ün Salıpazarı ve Ayvacık şubelerine bağışladığı 500 bin liralık maddi finansmanla çalışmalarına başladı.Mikro Kredi Projesi, geleneksel bankacılık sistemi tarafından kapsanmayan kadınları korumayı ve onların iş hayatına girmelerine yardımcı olmayı amaç edinen bir proje olma özeliği taşıyor. Kişilere, kendiişlerini kurmada mikro ölçekli sermaye yardımlarında bulunan Mikro Kredi Projesi kapsamında verilen krediler bir defaya mahsus krediler olmamakla birlikte mikro ölçekten başlayıp makro boyutlara varıncaya dek sürdürülebilecek bir süreci kapsıyor.

Proje kapsamında Salıpazarı Kredi Uygulama Şubesi’nde bayanlara yönelik faaliyetine başlamış ve bayanlara verilmek üzere Mikro Kredi Projesinin başvuru, usul ve esasları anlatılarak bayanlara yönelik bir uygulama başlatıldı. Mikro Kredi uygulamasının eğitimi sonrasında ilk etapta 700 ile 1000 TL arası kredi verilecek ve bu krediler 46 hafta içerisinde, her hafta belirli miktarlar halinde geri alınacak.
İlk krediler Belediye Başkanı tarafından verildi
İlk etapta beş bayan (1 grup) Mikro Kredi için başvuruda bulundu ve Mikro kredileri Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül tarafından verildi. Salıpazarı Merkez Müdürü Nuray Erensoy, Salıpazarı, Terme ve Sakarlı’ da yürütülen mikro kredi uygulamaları hakkında şunları söyledi. “Mikro Kredi Projesi’nin temel amacı; bölge kadınlarının sosyo-ekonomik özelliklerini kendi işlerini kurma imkânıyla iyileştirmek ve gitgide geliştirmek. Mikro Kredi Projesi’nden, iş kurma isteğinde olan, bilgi, beceri ve yeteneklerine inanan ve iş yapma kapasitesine sahip her yoksul kadın faydalanabilecek. Ancak, Mikro Kredi Projesi’nde herhangi bir kefalet ya da ipotek gibi bir işlem söz konusu olmadığı için beş kişiden oluşacak gruplar hayati nitelik taşıyor. Grup üyelerinin aynı mahallede oturan, yaklaşık aynı sosyo- ekonomik özelliklere sahip, birbirlerini tanıyan ve birbirlerine güvenen kişiler olması, projenin devamı için önem arz ediyor.” dedi.
Mikro Kredilerin geri dönüşüm süreci toplam 46 hafta sürecek projede haftalık taksitlerin tahsil edilmesi Mikro Kredi personelleri tarafında mahalle veya köye gelinerek yapılacak. Kredinin tutarı, ilk yıl için 700 ila 1000 TL arasında olacak.

Haber Yazari: Mücahit Akgül (Mücahit Akgül)
Salıpazarı'nın Yerel ve Güncel Haber Sitesi...

Yorum Yap

Support Web
Support Web
Anket
Sorry, there are no polls available at the moment.


Ana sayfa Belediye Bilişim Dünya Eğitim Ekonomi Genel Gündem Resim Sağlık Siyaset Spor Video Yazarlar